Facebook

STEM

ПРОЕКТ „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“

Процедура BG-RRP-1.015- „Училищна STEM среда“ по Национални план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансирано от Европейския съюз – NextGenerationEU

96. СУ “Лев Николаевич Толстой“ стартира изпълнение на проект BG-RRP-1.015-0123, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015  „Училищна STEM среда“.

Проектът предвижда изграждането на STEM център в напралвения „Природни науки“ и „Математика и информатика“, чрез обособяването на две учебни пространства (учебни кабинета), които са преходни един с друг. Те ще бъдат ремонтирани и пригодени за работа и обучение в нова, приветлива, защитена и функционална физическа среда. Изграждането на връзка между природните науки и информационните технологии ще предостави уникални възможности за разширяване на разбирането и приложението на научния метод, както и за постигане на нови открития и иновации. Осъществяването на подобна връзка между двете дисциплини се планира чрез:

Анализ на данни и визуализация: В информационните технологии има мощни инструменти за анализ на данни и визуализация. Учениците могат да използват специализирани софтуерни програми или езици за програмиране, за да обработват и анализират научни данни. Те могат да създават графики, диаграми и визуални представяния, които помагат за по-доброто разбиране и представяне на резултатите от научните изследвания.

Виртуални експерименти и моделиране: Информационните технологии позволяват на учениците да провеждат виртуални експерименти и моделиране, което е особено полезно в природните науки. Те могат да създават и изследват симулации на научни явления и процеси, които биха били трудни или невъзможни да се извършат в реална лабораторна среда. Това помага на учениците да разберат принципите и взаимодействията в науката по-добре.

Ремонтните дейности и обзавеждането, което се планира в двата кабинета стъпват върху няколко основни принципа за функционалност:

  • „Създаване“ – иновацията идва, когато учениците приложат на практика наученото и успеят сами да създават свои собствени проекти и разработки с приложен характер. Ето защо, предвидените физически пространста и кабинети ще дават достатъчно място и ще бъдат разположени по начин, позволяващ именно това. Т.е. – модулни маси в комбинация със стандартни учебни чинове/бюра.
  • „Взаимодействие“ – принципът на взаимодействие присъства във функционалното изграждане на средата във всеки един кабинет от STEM центъра – именно възможността за работа по групи във формална и неформална обстановка, което подобрява условията за проектно-базирани дейности и групова работа.
  • „Обмен“ – принципът на обмен при изграждането на физическото пространство ще кореспондира и с тематичното разпределение на учебните кабинети. От академична гледна точка кабинетите ще позволяват работа по различни дисциплини от STEM цикъла, а самите те се намират са с директен преход, така че да позволяват бърз обмен на информация между две работни групи или размяна на учебните пространства, според дейностите, които се изпълняват.
  • „Развитие“ – в кабинетите от STEM центъра ще бъдат изградени пространства (в рамките на кабинета, посредством модулни мебели и мека мебел) за по-свободно и неформално обучение, работа по групи, обсъждане и дискусии между учениците.
    Предвижда се двата кабинета да бъдат с винилова настилка, а мебелното обзавеждане вътре в тях ще бъде модулно с цел осигуряване на възможност за преобразуване на мебелите в помещенията за прилагане на различните режими на учене. Интериорното оформление и декорациите в двата кабинета ще бъдат съчетани със съответните направления.

Регистрационен номер на договора: BG-RRP-1.015-0123-C01

Наименование на предложение за изпълнение на инвестиция: Училищна СТЕМ среда

Финансиране: 363 576,99 лв по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU